Моя самоосвіта



                                                         
                                                           Тема, над якою я працюю
"Мотивація молодших учнів через розвиток когнітивних функцій на уроках англійської мови"





Когнітивна діяльність - це здібність виконувати такі функції головного мозку, як увага, пам'ять, мова, абстрактне мислення.
      Когнітивні функції - це здібність будувати цілісні образи та уявлення на основі інформації , яка поступає через органи сприяття. 


Актуальність обраної теми


    Вивчення іноземної мови з першого класу є соціальним замовленням та вимогою часу і базується на психологічних особливостях дітей 6-7 років ( інтенсивне формування пізнавальних процесів , швидке запам'ятовування мовної інформації, особлива здатність до імітації, відсутність мовного бар'єру і таке інше), що дозволяє їм оволодіти основами спілкування іноземною мовою з меншими затратами часу та зусиль у порівнянні з учнями інших вікових груп.
    Але батьки та вчителі часто стикаються з проблемою відсутності мотивації до навчання у дитини. Як сформувати у школяра бажання вчитися? Як зробити так, щоб не зникав внутрішній стимул пізнавати нове, незалежно від того, скільки зусиль треба буде до цього докласти? Як сформувати мотивацію до навчання у школяра, який вважає, що вчитися у школі нудно?  
   Можна назвати декілька причин відсутності мотивації до навчання. Це і нехтування факту біологічного дозрівання, неблагополуччя в сімї, відсутність контакту з однолітками, неправильні методи виховання, завищені вимоги без урахування обєктивних можливостей. Дуже часто відвертають  бажання вчитися  висміювання, вживання некоректних висловлювань та порівняння з більш успішними дітьми. В протилежність цьому психологи рекомендують частіше створювати "ситуацію успіху". 
     Саме створення такої "ситуації успіху" на уроці під час навчання іноземної мови і є темою дослідження.

Мотивація навчальної діяльності учнів
Під мотивацією розуміють застосування різних способів формування в учнів позитивних мотивів і ставлення до навчання. Мотивацію як етап уроку виділяють умовно, бо вона здійснюється  протягом всього заняття, на кожному з його етапів, різними способами залежно від дидактичної мети, логіки процесу засвоєння знань, типу уроку. Основними способами мотивації є: показ практичного значення знань, наведення цікавих прикладів, створення ситуацій успіху, повідомлення учням теоретичної значущості навчального матеріалу, постановка далеких і близьких перспектив у навчанні. До важливих засобів формування в учнів мотивів та пізнавальних інтересів належать: 
-    чітка організація і логіка процесу навчання, 
-    авторитет учителя, 
-    стиль спілкування, -
-    залучення учнів до самостійного здобування знань та ін.


На початку вивчання іноземної мови молодші школярі демонструють велике бажання вчитися.  Однак, через ряд різних причин , цей предмет з часом втрачає для багатьох з них свою привабливість, вони вважають його одним з самих важких, і внаслідок цього не люблять іноземну мову на протязі всього навчання в школі.  Тому на ранньому етапі викладання іноземної мови однією з найважливіших задач вчителя є зробити цей предмет цікавим та улюбленим, щоб  матеріал, який пропонується учню, був зрозумілим та доступним.   
          Наряду із іншими засобами, такими як вірші, римування, пісні,  театральна та фізична діяльність , незамінним помічником при вирішенні цієї проблеми може бути гра. Вона займає дуже важливе місце в житті молодшого школяра, бо гра є засобом пізнання дійсності і дає дітям незрівнянне почуття задоволення. Цю особливість необхідно використовувати в навчальному процесі перш за все тому, що вона апелює до памяті учнів, які в молодшому віці дуже легко запам’ятовують те, що їм подобається.            
             На уроці ми маємо справу з особливими видами ігор – мовними, різновидами яких є лексичні, граматичні та фонетичні . Для учнів молодшого віку найбільш доцільними є лексичні та фонетичні ігри, а також рольові ігри, в яких діти виконують ролі реальних осіб, тобто роблять і говорять те, що зазвичай говорять люди в конкретних ситуаціях. Це допомагає краще засвоїти мовний матеріал при тому,що в дітей виникає почуття задоволеності. Наприклад, ми знаємо, що добре запам’ятати слова та речення  можливо повторюючи їх декілька разів. А як ще, як не в пісні або грі дитина легко та з задоволенням буде це робити?    
          Крім того,  гра допомагає розвитку памяті, уваги, логічного мислення. Вона наближає мовленнєву діяльність учнів до життєвих норм, допомагає розвивати навики спілкування та забезпечити практичний напрямок вивчення іноземної мови. 

  

Фрагменти уроків:
Використання ігр та ігрових завдань при вивченні алфавіту у першому класі




Відомо, що якісний процес вивчення  іноземної мови складається з чотирьох основних компонентів – «чую» , « говорю»,  « читаю»  та  « пишу». Кожна з цих складових у свою чергу складаються з граматичного та лексичного матеріалу. І якщо не зовсім якісне знання граматики не заважає зрозуміти співбесідника та висказати свою думку, то відсутність лексичного запасу значно ускладнює процес комунікації. Тобто, чим більше людина знає іноземних слів, тим якіснішим буде спілкування.  Ось чому, я вважаю, оволодіння  лексичними матеріалами – це одна з найважливіших умов засвоєння мови і це визначає її важливе місце на кожному уроці.
           Лексика – це той словесний матеріал, яким учні повинні навчитися легко і швидко оперувати в процесі спілкування англійською мовою , тому оволодіння нею -  необхідна передумова використання мови як засобу спілкування. Основною метою навчання лексики є створення необхідних передумов для формування мовної діяльності.  У плані зору вчителя  формування лексичних навичок повинно знаходитись постійно.  Завдання полягає в тому, щоб досягти повного засвоєння  школярами програми лексичного мінімуму, закріпити в їх пам’яті  необхідний словниковий запас  на початковому етапі навчання.   Та одного лише знання слів для здійснення мовної діяльності недостатньо.  Можна знати багато слів, але не вміти їх використовувати під час спілкування. Для практичного використання лексики в мові потрібно навчити школярів автоматизовано підбирати слова під час мовлення та включати їх у фрази та речення.  

Фрагменти уроків: 
Використання різноманітних прийомів при навчанні лексиці









Конспекти уроків:




Мої презентаціїї, 
які використовуються в якості наглядного матеріалу
4. London
7. pronouns 

Оформлення школи.  Стенд.


Тиждень англійської мови.


Сертифікати та грамоти за публікації
2. грамота за 10 публікацій


Література та відеоматеріал, обраний для вивчення при роботі над темою самоосвіти



Мої методичні розробки, статті


1 коментар:

  1. Лариса Тимофеевна!Хороший материал! Увидела разнообразие форм работы.К аттестации хороший материал.

    ВідповістиВидалити